VAROVÁNÍ: Kybernetická a informační bezpečnost není otázkou zákonů, je otázkou pudu sebezáchovy!
Kybernetická a informační bezpečnost v praxi měst a obcí
3.11.2023 ONLINE
Víte jak bezpečně využívat služby informační a komunikační infrastruktury obce? Máte správně nastavené postupy při jejich zavádění? Jak má vedoucí pracovník obce pochopit souvislosti s bezpečnostními aspekty a prací s informačními a komunikačními technologiemi? Jak všechno souvisí s vyhláškou a NIS2?
Máme pro vás řešení
Na online webináři 3.11.2023 probereme všechny výše vyřčené otázky (i ty nevyřčené) a vaše dotazy. Vzdělávací akce je obsahově koncipována tak, že poskytne všem uživatelům informace o tom, jak bezpečně využívat služby informační a komunikační infrastruktury obce. Cílem je dosáhnout u vedoucích pracovníků obcí pochopení souvislostí bezpečnostních aspektů práce s informačními a komunikačními technologiemi, ztotožnění se s opatřeními a poznat postupy při jejich zavádění.
Výklad všech témat je doprovázen příklady z praxe a u klíčových opatření je dán i stručný návod na jejich zavedení z pohledu vedení. Není požadovaná předchozí znalost problematiky kybernetické a informační bezpečnosti. Předpokládaná časová dotace vzdělávací akce je 4 hodiny s přestávkou po dvou hodinách.
Co budeme mimo jiné ve třech blocích probírat:
1) Pochopení souvislostí
Obecný úvod do problematiky kybernetické a informační bezpečnosti v souvislostech:
- Rozhodovacích – co je základním předpokladem pro správné rozhodování? Vysvětlení hodnoty informací v procesu rozhodování.
- Kontextových – vysvětlení kontextů kybernetické a informační bezpečnosti, které běžný uživatel často nevnímá, a přitom na jeho činnost mají nezanedbatelný vliv
- Legislativních – stručný přehled legislativy, související s kybernetickou bezpečností a povinnosti z ní vyplývající s důrazem na očekávané změny v souvislosti s NIS2
- Technologických – vysvětlení bezpečnostních aspektů používání nejrozšířenějších technologií jako jsou například mobilní technologie apod.
- Škůdci, jejich motivace a metody
- Od hacktivistů ke kybernetickým válkám
- Nejčastější metody útoků
2) Opatření
Stručné seznámení s klíčovými opatřeními k zajištění kybernetické a informační bezpečnosti. Opatření vycházejí z vyhlášky 82/2018 Sb. O kybernetické bezpečnosti. Důraz je kladen na opatření, která z pohledu obce mají vliv na její bezproblémový chod a zajištění kontinuity poskytování služeb.
- Klíčová organizační opatření a postup jejich zavedení a provozování
- Klíčová technická opatření a postup jejich zavedení a provozování
3) Shrnutí a doporučení
- Doporučená dokumentace pro jednotlivé typy obcí – stručné představení a návod, jak s ní pracovat
- Třinácti bodové „desatero“ chování zodpovědného uživatele a jak je zavést do praxe
- Důsledky nedodržování pravidel a nejčastější prohřešky s jejich dopady
- Jak rozpoznat kybernetický útok, na co si dát pozor
- Jak se chovat (jak být připraven), když už k útoku – incidentu dojde
- Informace o současných trendech v kybernetické a informační bezpečnosti
Školení není akreditováno MV
V případě jakýchkoliv dotazů ohledně organizace školení nás kontaktujte na: sekretariat@catania.cz / 605 715 060
Komu je školení určeno a kde to bude
Všem koho se to týká nebo jej to zajímá, primárně starostům a tajemníkům.
ONLINE U VAŠICH POČÍTAČŮ
Lektor
Ing. Aleš Špidla vystudoval technickou kybernetiku, V roce 2011 jako ředitel odboru kybernetické bezpečnosti na ministerstvu vnitra ČR koncipoval strategii kybernetické bezpečnosti České republiky a zapojil se do diskusí nad věcným záměrem a potom i samotným zákonem o kybernetické bezpečnosti. Pracoval jako vedoucí sekce informatiky Státního ústavu pro kontrolu léčiv, ředitel odboru bezpečnostních politik Ministerstva práce a sociálních věcí, manažer oddělení řízení rizik ve společnosti Price Waterhouse Coopers, poté ve státním podniku CENDIS, s.p. jako specialista pro kybernetickou bezpečnost a ve státním podniku NAKIT, s.p. jako vedoucí oddělení v sekci bezpečnosti. Působil jako manažer kybernetické bezpečnosti na Generálním finančním ředitelství. Nyní pracuje a jako manažer kybernetické bezpečnosti Úřadu městské části Praha 5. Do roku 2022 byl prezidentem Českého institutu manažerů informační bezpečnosti.
Je garantem a pedagogem MBA studijního programu „Management a kybernetická bezpečnost“ a spolugarantem a pedagogem LL.M programu „Ochrana informací“ na Vysoké škole CEVRO Institut. Intenzivně se věnuje evangelizaci problematiky kybernetické a informační bezpečnosti ve všech jejích aspektech. Přednáší na konferencích, vystupuje v médiích, publikuje články s touto tématikou.
- Rozhovor s odborníkem na informační technologie a bezpečnost kyberprostoru Alešem Špidlou o tom, jak vypadá útok hackerů, na koho nejčastěji míří i o úrovni zabezpečení sítě státní správy a soukromých firem v České republice. Více rozhovorů a článků lektora naleznete zde.
Uvidíme se 3.11. od 8:00 do 12:00, to je za:
Online webinář 1990 Kč
Uzávěrka přihlášek do 2.11.2023 - 17:00
Bonusy...
Každý nový účastník (obec) může získat ZDARMA:
- Základní penetrační test sítí, aplikací a služeb - zdarma.
...a navíc
Pokud zjistíte, že tento webinář nebyl pro vás, vrátíme vám peníze bez jediné otázky.