Nefunkční elektronická Sbírka zákonů je nejlepší reklama na ZÁKONY PRO LIDI

Aktualizace 12.2.2024

Že většina digitalizačních experimentů státu nefunguje, jak má, nebo je veřejnost nevyužívá, je téměř pravidlem. Nečekal jsem ale, že nebude fungovat ani elektronická Sbírka zákonů, e-Sbírka, od 1.1. 2024 jediná závazná verze zákonů ČR provozovaná Ministerstvem vnitra, na které stojí jistoty občanů a důvěra v právní stát, a která stála „jen“ asi tři čtvrtě miliardy korun.

Přesto se tak stalo neobsahuje aktuální znění zákonů. Zjistili jsme to na školení k zákonu o obcích, kde jsem nadšeně ukazoval účastníkům z řad starostů, že konečně budou mít místo nepěkných tisků na „recyklu“ i elektronickou Sbírku zákonů, kde lze najít závazné znění zákonů ve vybraném časovém období. Tak jsme zkušebně zadali zákon o obcích a dopadlo to tak, že jeho poslední novela, č. 418/2023 Sb., zavádějící ministrem vnitra tak vychvalované Společenství obcí, „létajícího úředníka“, převratné změny v odměňování po zásahu Ústavního soudu, změny některých lhůt zasedání zastupitelstva nebo zápisu, tam ještě v únoru nebyla. Pokud by tedy starosta nebo účetní obce věřil státu, tak ještě v první polovině února 2024 koná zasedání špatně, některé věci bude provádět v rozporu se zákonem nebo si budou myslet, že změny v odměňování nastanou až někdy později v letošním roce. Nebyla to jen jedna chyba, stejně jsme dopadli s novelami zákona o DPH, školského zákona, zákona o občanských průkazech, liniového zákona a dalšími, ani ty tam nebyly. Až 12. února 2024, po upozornění ministra v diskuzi ve Sněmovně na nefunkčnost e-Sbírky, a tedy téměř měsíc a půl po účinnosti, se začaly doplňovat poslední předpisy z roku 2023. Ještě ten den ale nebyly všechny a ani do uzávěrky tohoto článku není e-Sbírka kompletní.

Takto zazdít projekt za tolik peněz, navíc po několika posunech termínu realizace, to už je neuvěřitelná ostuda. Že to odnese zrovna zákon o obcích, který má stejné ministerstvo jako Sbírku v gesci, to ani nelze komentovat slušně. Na druhou stranu, jsem rád, že naše společnost CATANIA GROUP s.r.o. navázala už loni v rámci pomoci obcím spolupráci se Zákonyprolidi.cz, tam totiž všechny aktuální verze zákonů, které města a obce potřebují, byly už 1. ledna a e-Sbírka od Ministerstva vnitra je tedy nejlepší reklamou na takové služby.

JUDr. Jan Šťastný, MPA

Díky spolupráci Zákony pro lidi a CATANIA GROUP s.r.o. je součástí E-Úřadu a E-Ekonomiky předplatné služby Zákony pro lidi PLUS.