Výnosové a nákladové účty s návazností na rozpočtovou skladbu
Hledáte souvstažnost mezi výkazem zisku a ztráty a rozpočtovým hospodařením? Dle níže uvedené tabulky si můžete jednoduše porovnat, které položky z výkazu FIN 2-12 (výkaz pro hodnocení plnění rozpočtu územních samosprávných celků) odpovídají kterým nákladovým a výnosovým účtům z výsledovky.
Jedná se o dvojí pohled na jedna data avšak s rozdílnými náhledy, kdy je hospodaření vyhodnocováno z různých hledisek.
Účetní pohled (akruární princip) sleduje skutečně realizované náklady a výnosy bez ohledu na to, zda byly nebo nebyly zaplaceny. V nákladech se objevují i
nepeněžní náklady, jako jsou odpisy, opravné položky a další. Účtováno je tedy o předpisech, které jsou účtovány s časovým rozlišením (vždy do účetního období,
se kterým časově a věcně souvisejí bez ohledu na skutečný příjem či výdej peněžních prostředků).
Rozpočtový pohled sleduje podrobné členění příjmů a výdajů. Jedná se o přehled skutečně proběhlých peněžních toků, tříděný dle druhu a účelu. Účtováno je dle banky (pokladny).
Výsledek hospodaření podle výkazu zisku a ztráty a zůstatek peněžních prostředků (rozdíl mezi příjmy a výdaji) nelze např. sčítat nebo odčítat, protože jde o hodnoty jednoho hospodaření vykázané z různých hledisek. Výsledky se ani nemohou rovnat. Souvislost mezi těmito výsledky však lze dohledat.
Převodník souvztažnosti mezi rozpočtem a výkazem zisku a ztráty:
Vysvětlení rozdílů:
Obec může v jednom roce přijmout nájem na 5 let dopředu ve výši 500 tis. Kč. Tím vlastně realizuje v prvním roce příjem 500 tis. Kč; celá tato částka bude v rozpočtu na položce rozpočtové skladby 2132 - Příjmy z pronájmu. Avšak ve výkazu zisků a ztrát se objeví pouze 100 tis. Kč každý rok po dobu 5 let. Roční výnos je tedy jen ve výši 100 tis. Kč (a to i z hlediska daně z příjmů), zbývající část je přijatá záloha. Částka 500 tis. Kč je realizovaným finančním tokem, ale nebylo v plné výši realizováno skutečné plnění (část nájemného je »neodbydlena«).
Nebo naopak: Obec prodá svůj majetek za 10 mil. Kč, ale je sjednána roční splátka ve výši 2 mil. Kč. Realizovat finančně a rozpočtovat se budou pouze 2 mil. Kč po dobu 5 let na položce např. 3112 - Příjem z prodeje dlouhodobého majetku, ale např. k dani z příjmů v běžném roce obec přizná celých 10 mil. Kč (je to její výnos k datu uskutečnění účetního případu - k datu podání kupní smlouvy na návrh na vklad do katastru nemovitostí). Výnosem bude za běžný rok také celých 10 mil. Kč.
Oba příklady vhodně ilustrují, že zůstatek peněz na účtech ke konci roku nemusí být vůbec shodný s VH podle výkazu zisku a ztrát. Rozdílnost těchto hodnot lze obvykle vysvětlit a neznamená, že je někde chyba či že dokonce došlo ke zpronevěře.